Скіфський курган у селі Медерове
Категорії: Визначні пам’ятки
Скіфська статуя, яка зараз перебуває в обласному центрі біля Карєзнавчого музею, була знайдена у селі Медерове, що входить до складу Новоолександрівської сільської ради. На просторах нинішньої Кіровоградської області є чимало пам’яток скіфського часу, які значною мірою сприяли переосмисленню історії та матеріальної культури скіфів. Визначальними стали наукові здобутки Нінель Михайлівни Бокій, яка досліджувала скіфські пам’ятки і речі з них, у тому числі знайдені в кургані в с. Медерове Кіровоградського району, повідомляє Вікіпедія
Курган було досліджено ще в 1964 році археологічною експедицією ІА АН УРСР під керівництвом О.І. Тереножкіна та за участі Н.М. Бокій, і вже у 1974 році у журналі “Советская археология” вони опублікували унікальні матеріали з розкопок. У своїй публікації автори привертають увагу до особливостей поховального обряду – радіальна викладка зрубу та спалення дерев’яної гробниці досить рідко зустрічається у скіфському середовищі. На сьогодні відомо лише п’ять памяток з використанням подібного обряду. Стела встановлена на кургані із зображенням скіфа-воїна та складний ритуал самого поховання засвідчують, що у Медерівському кургані знайшов свій останній притулок представник скіфської військової знаті.
На момент досліджень висота кургану складала 3,5-4 м, діаметр - 40 м. Під насипом збереглися залишки дев’ятистовпової каркасної гробниці прямокутної форми, розмірами 5,5 × 4,5 м, зведеної на рівні давнього горизонту. Детальні особливості та конструктивні елементи дерев’яної споруди не відомі, оскільки в давнину вона була спалена. Лише у південно-західному секторі кургану були розчищені фрагменти масивних дерев’яних колод, діаметром 0,25—0,3 м, покладених в ряд перпендикулярно до стіни гробниці. В окремих місцях зафіксовані згорілі та зотлілі колоди, що лежали радіально до центру споруди. Ритуальне вогнище мало діаметр близько 15 м, а внаслідок пожежі ґрунт в основі гробниці в окремих місцях був пропечений на глибину до 0,3 м. В межах гробниці, крім супровідних речей, була знайдена кам’яна статуя скіфського воїна виготовлена з червоного граніту.
Коментарі
Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!Що мені дасть реєстрація?